Храненето на кучето е тема, която привлича все по-голям интерес. Така че не е чудно, че все повече собственици искат да знаят как всъщност изглежда оптималната диета за техните кучета.
Добре нахраненото куче е здраво и будно, с лъскава козина и бели зъби. Кучето мирише ненатрапчиво и не е нито прекалено дебело, нито прекалено слабо. Храносмилането му протича без забележим шум или миризма и то не страда нито от диария, нито от запек.
Основните предупредителни признаци за лошо хранене са: проблеми с теглото, суха или мазна, люспеста кожа, матова козина, лоши зъби, силна миризма, запек или диария.
Ако вашето куче показва някой от тези признаци, това е причина да разгледате внимателно диетата му и да се консултирате със специалист.
За да разберем коя е най-добрата диета за кучето, първо трябва да погледнем от кого е произлязло то: предшественикът на кучето е вълкът, който е хищник, но в определена степен консумира и растителна храна. След като вълкът убие плячка, той я изяжда напълно, с изключение на по-големите кости, голяма част от кожата и част от стомашно-чревното съдържание. Характерно и за кучето и за вълка е, че те поглъщат храната бързо, без да я дъвчат много добре. Това не е проблем за тях тъй като стомахът им е с висока киселинност и обработването на храната става с физиологична лекота. В стомаха храната се обработва с различно време в зависимост от видът й. Въглехидратната храна напуска по-бързо стомаха, а богатата на белтъци се задържа по-продължително време.
От това можем да извлечем поука как да храним кучето, така че то да остане здраво и щастливо. Въпреки това, ако човек пренебрегне основните му хранителни нужди при храненето, съществува риск от заболявания като диабет, рак, алергии, сърдечно-съдови, скелетни, кожни и ставни заболявания.
Балансираната и съобразена с животното диета, служи за активно поддържане на здравето на любимия ви четириног приятел.
Кучетата са изключително подвижни и това се дължи на силната им мускулатура, която е около 40-50% от телесната им маса и за това протеинът е от жизнено важно значение за тях и по конкретно протеин от животински произход.
Добрата храна има ключова роля и за поддържането на един от най- важните органи – кожата, която предпазва от нараняване и инфекции, контролира температурата и защитава срещу редица вредни външни агенти.
Кучетата могат да се хранят с домашно приготвена храна, сурово месна храна, промишлено произведена суха и консервирана храна. В последно време има опити и за вегетарианско хранене.
Важни неща, на които трябва да обърнете внимание при избора на храна или приготвянето на домашна такава за вашият любимец, е че всяко куче има извънредно различни темпове на растеж. Храненето играе ключова роля за развитието на костите и поддържането им през целия живот, затова е важно да се следят оптималните нива на калций, които осигуряват правилното развитие в зависимост от породата.
Домашно приготвената храна.
При избора на домашно приготвената храна, е необходимо да не се употребяват подправки и да бъде разнообразна, за да има балансирано набавяне на необходимите за кучето хранителни вещества.
Въпреки, че тази храна не съдържа промишлени добавки, подготовката й изисква хранителни познания и време, за да се създаде диета, която е наистина балансирана по отношение на протеини, мазнини, въглехидрати, минерали, микроелементи и витамини. Ако решите сами да готвите за своя четириног приятел, първо трябва да прочетете съответната литература и след това да потърсите съвет от съответният специалист. Опитът показва, че собствениците на домашни любимци често използват едни и същи съставки отново и отново. Тук може да възникне едностранчивост и така може да се създаде дефицит или излишък на основни хранителни вещества. Препоръчително е да се изготви специален план за дажба, тъй като в много случаи се наблюдава затлъстяване водещо до редица здравословни проблеми.
Диетата със сурова храна
Собственик, който желае да храни кучето си със сурова месна храна, е много важно да бъде добре запознат с този вид хранене. Много сурови диети не са хранително балансирани и пълноценни. Освен ако не са формулирани от експерт по ветеринарно хранене, тези диети могат да доведат до недохранване и здравословни проблеми. Суровата местна диета обикновено включва месо от органи, мускулно месо, цели или смлени кости. Поради опасност от много вредни бактерии, включително Salmonella и Listeriamonocytogenes, е необходимо всеки собственик да проучва внимателно откъде идват продуктите, както и върху начина на съхранение. В последно време се наблюдават висок брой токсикози. Обикновенно на кучето не се предлага диво прясно уловено месо (чиято структура е с много по-високо съдържание на протеин и по -малко съдържание на влага и мазнина), а субпродукти от животни отгледани в промишлена среда, където са третирани с доста хормони и антибиотици, като една част са отровни за кучетата.
Консервирани и сухи храни
Предимството при промишлено произведените консервирани и сухи храни е, че те осигуряват всички необходими хранителни вещества и енергия, съобразно категорията на кучето, лесно се съхраняват, имат дълъг срок на годност, икономисват време и разходи на собственика.
Храносмилането на кучето е доста по различно от това на човека. За това храненето трябва да е с лесно смилаеми съставки, подобряващи усвояването и абсорбцията на храната.
Както при хората, така и при кучетата е важно в храната да присъстват пребиотиците и пробиотиците. Пребиотиците произхождат от въглехидрати, наречени олигозахариди – несмилаеми фибри, които преминават по цялата дължина на стомашно-чревния тракт, без да се променят (т.е. не се усвояват и смилат от стомашния сок). По време на това преминаване през организма те стимулират растежа и развитието на полезните бактерии в червата – пробиотиците, които са различни от тези в човешката храносмилателна система.
Клинично е доказано, че пребиотиците и пробиотиците засилват силата на естествената защита, тъй като 65% от имунната система на кучето е съсредоточена в храносмилателния тракт.
При промишлено произведената суха храна е взето под вниамние и денталната грижа за домашния любимец.
Последните проучвания показват, че след 3 годишна възраст, почти 85% от кучетата показват дентални и орални проблеми, което обикновено води до по-сериозни здравословни проблеми. Затова голяма част от производителите на готови гранулирани храни все повече наблягат в разработката и включването на добавки, помагащи устната хигиена и намаляване на зъбния камък при кучето.
Важно е да се обърне внимание на съдържанието и цената на сухата храна, тъй като един от недостаъците е, че повечето евтините сухи храни съдържат голямо количество житни култури, които са високо въглехидратни, трудноусвоими и с нисък процент на протеини.
При употребата на консервирана храна, тя трябва веднага да се изяде, защото се разваля бързо. Ако се използва само консервирана храна се натрупва зъбна плака и дъхът става тежък и неприятен.
Кучетата винаги трябва да променят диетата си бавно. За да направите това, смесете храната, с която сте свикнали (3/4), с новата (1/4). На всеки два-три дни увеличавате количеството на новата храна с 1/4 и намалявате обичайната храна със същото количество. Моля, обърнете внимание: висококачествената промишлено произведена храна е с много хранителни вещества, тъй като се избягват ненужните материали за пълнеж. Следователно е възможно кучето ви да се насити по-бързо и да остави малко храна в купата, което от своя страна е много по-икономично и удобно за стопаните.
Веганско и вегетарианско хранене
Веганското и вегетарианското хранене на куче е много амбициозен проект. В този случай, всеки собственик, трябва да е много добре информирани за всички подробности за здравословното хранене на кучето. Без подходящ опит, безмесното хранене на кучета предлага много възможности за допускане на сериозни грешки. За разлика от хората, кучетата не са създадени от природата да задоволяват диетичните си нужди с въглехидрати от зърнени или бобови растения. От една страна, това се вижда от факта, че кучетата нямат нито необходимите зъби, нито необходимите ензими в храносмилателния тракт, за да използват правилно въглехидратите. От друга страна, особено активните кучета имат нужда от протеин, който е трудно да се задоволи без животинска храна. Ако това изобщо се случи, (защото други съставки са обработени по такъв начин, че кучето може да ги смила) това често е свързано с прекомерен прием на калории.
Като цяло веганското и вегетарианското хранене следователно не са препоръчителни стилове на хранене. Възможно е да има изключения, като това може да се отнася например за страдащи от алергии или бъбречни заболявания. Но тогава това е по-скоро форма на диета, която трябва да бъде внимателно проектирана и в идеалния случай също така наблюдавана от лекар.
Качествената храна винаги има своята цена.
По принцип собственикът на куче носи парите, които може да е спестил от храна по-рано, на ветеринаря по-късно.
Въпреки това, тъй като парите неизбежно ще трябва да бъдат похарчени, по-добре е да ги инвестирате директно в добра храна. Тогава кучето и собственикът получават повече от живота. Много болести, скъпи лекарства и напрегнати посещения при ветеринар могат да бъдат избегнати със здравословно, подходящо за вида хранене на кучето.
Иван Марков – Ветеринар