БАЛЧИК

Дребен дивеч (птици), сръндак, благороден елен, муфлон, дива свиня, елен лопатар

Държавно ловно стопанство „БАЛЧИК“ е разположено в югоизточната част на Дунавската равнина, като средната надморска височина е 150 м. Районът граничи с Румъния на север и с Черно море на изток. Близостта с Черно море е от решаващо значение за мекия кимат тук, а снежната покривка рядко се задържа повече от 5-6 дни. Разтоянието от София до БАЛЧИК е 450 km, а до Летище Варна – 45 km.

Стопанството разполага с два ловния дома. Единият е разположен на морския бряг сред пясъчните дюни непосредствено до резиденция „Евсиноград”. Функционира от септември 2009 г. и е изключително луксозно обзаведен и предлагащ всякакви удобства. Другият се намира в централната част на ловното стопанство. Мястото е много уютно и приятно и разполога с 4 индивидуални стаи със самостоятелен санитарен възел, просторен хол с камина, както и фантастична градина.

Цялата територия на „БАЛЧИК“ е 132 041 ха, от които 7 495 ха са ловна зона за едър дивеч. По-голямата част от тази територия е разположена в долината на река Батова. Най-разпространените видове дивеч тук са: благороден елен, елен лопатар, сръндак, глиган и муфлон. Ловът на муфлон и лопатар е предимно в ограда. Известно е, че най-тежкия трофей от благороден елен (19.100 kg) е отстрелян в региона на “Балчик”.Тук са отстрелвани също така муфлони с дължина на рогата от 82 до 84 cm, както и глигани с бивни от 24 до 26 cm; най-добрият трофеен сръндак за този регион е оценен на 148.3 CIC точки.

ДЛС „БАЛЧИК” все пак е по-известно напоследък с лова на дребен дивеч. През август и септември в селскостопанските площи се задържат големи пасажи пъдпъдък и гургулица. През ноември и декември идва бекас. А през месец януари езерата по крайбрежието са дом за множество гъски и патици.