Всеобщото мнение е, че хората трябва да избягват да отглеждат големи породи кучета като американски питбул, ротвайлер, сибирско хъски, доберман, гончета, сейнт бернард и боксер като домашни любимци, тъй като те са склонни да стават свирепи и дори опасни към собствениците си. Големите породи продължават да са популярни и търсени, но човек трябва да разбере как да се отнася с тях и да се грижи за тях, както съветват ветеринарите, специалистите по поведение на животните и треньорите на кучета.
- Опознайте породата, преди да си вземете куче у дома
Проблемът е, че в повечето случаи хората купуват или осиновяват породи, без да разбират характера и нуждите на кучето. Голямото куче се нуждае от много упражнения, за да изгаря енергията си. Ако тя не бъде насочена правилно, кучето ще бъде склонно да проявява агресия и в крайна сметка да нарани някого, когато бъде провокирано. Всъщност ното едно куче не се ражда агресивно! Това, как ние, хората, ги възпитаваме, третираме, социализираме и обучаваме, определя тяхното поведение и темперамент. Някои породи се нуждаят от много физически упражнения, умствени стимули и социални контакти.
- проучете информацията за кучето, което водите у дома
Винаги се информирайте за произхода на кучето. Родителите агресивни или пасивни са? Ако родителите са агресивни, вероятно и кученцето ще бъде такова. На второ място, ако ще отглеждате такива кучета, бъдете готови да положите много усилия и да ги обучите, за да сте сигурни, че ще имате контрол над тях.
Според някои експерти определящ е и пола на кучето. Женското куче няма да бъде толкова агресивно, колкото мъжкото, просто поради разликата в хормоните при тях. Хормоните контролират не само физическото им състояние, но играят огромна роля и за психическото им устройство. Но това не означава, че кучката не може да бъде агресивна, особено в периода на разгонване, кучките също стават раздразнителни заради хормоналните промени в организма им.
Грижата за кучето и обучението вървят ръка за ръка. Дори и да смятате кучето си за член на семейството, не можете да загърбите факта, че то все пак е животно и би се държало по определен начин в определени ситуации.
Някои породи кучета се считат за агресивни и изискват специално обучение. В някои случаи хората обичат да притежават модни породи кучета като „модно изявление“, докато не обръщат внимание на специалните грижи, които тези породи изискват. Въпросът съвсем не е в породата на кучето, а в подходящите грижи и обучение, защото много породи имат специални изисквания за обучение.
- кучетата са социални
Кучетата от всички породи са едни от най-социалните животни. Те притежават отлични „умения за общуване с хора“ и обичат да са заобиколени от други животни и хора. Колкото повече общуват с хора, толкова по-добре функционира съзнанието им и те остават спокойни и уравновесени. Според статия, базирана на научни изследвания, „Dogs Supporting Human Health and Well-Being: Чрез процесите на опитомяване и естествен подбор кучетата са придобили умения да общуват с хората“. В действителност е обезкуражаващо да се види, че повечето хора държат домашните си кучета затворени в определена зона, далеч от хората. Такива кучета много се уморяват от самотното си състояние и са склонни да развият открито агресивно поведение.
- отнасяйте се добре с тях
Понякога кучетата изискват специално отношение. След като бъдат опитомени, трябва да им бъде отредено определено място и да им бъдат определени граници. Удовлетворяването на техните нужди се счита за мотивиращо действие и кучетата са много реципрочни към тези, които се отнасят добре с тях. Според Американското дружество за предотвратяване на жестокостта към животните (ASPCA) „Най-безопасният и ефективен начин за лечение на проблема с агресията е прилагането на модификация на поведението под ръководството на квалифициран специалист. Модифицирането на поведението на кучето включва награждаването му за добро поведение, така че вероятно ще постигнете по-голям успех, ако кучето ви се радва на похвали, лакомства и играчки.“
- НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ -правилно обучение
Обучението е много важно, особено ако живеете с куче от порода, която се смята за агресивна. Основната причина за всеки неприятен инцидент с участието на куче е самото човешко поведение. Самото понятие „любител на кучетата“ се тълкува погрешно. Опитомяването на едно животно е в разрез с неговата основна природа, която е предназначена да се държи необуздано. С подходящо обучение от сертифициран треньор на кучета, поведението на кучето може да бъде коригирано в съответствие с домашната среда. Това е все едно да изпратите детето си на училище. То е в тяхна и ваша полза. Добре обученото куче ще знае за зоните, в които му е позволено да влезе в къщата, и как да се държи. Адекватната социализация е необходима за създаването на добре балансирано и добре приспособено куче.
Преди всичко поправете собственото си поведение. Ако вие сте дисциплинирани, кучето ви ще го повтори.
Сертифицирани треньори на кучета и специалисти по поведение предлагат някои дози и забрани за родителите на големи кучета
Вие можете да:
- научите повече за породата;
- да се обучите;
- да обучите кучето;
- Накарайте кучето да разбере, че вие сте лидерът;
- ваксинирайте кучето;
- дайте му достатъчно време и упражнения;
- социализирайте кучето към други животни и хора;
- не допускайте агресия, а при такава, дайте команда с твърд, но спокоен глас;
- ако кучетата се бият помежду си, полейте ги с вода;
- определете границите на поведение на кучето си.
НЕДОПУСКАЙТЕ:
- не взимайте порода, с която не можете да се справите
- не дръжте кучето затворено или вързано за много дълго време
- не ги провокирайте (деца, които ги дърпат за опашките или ушите)
- не се отклонявайте от дневния режим на кучето, освен ако не е абсолютно необходимо
- избягвайте резки движения или силни шумове около тях
- агресивното поведение води до агресия при кучетата;
- не се опитвайте да разделяте кучета, които се бият
- не поощрявайте лошото поведение на кучетата, дори когато са малки